Co to za piosenka?

Wielu z Was zapewne nieraz zadawało sobie tytułowe pytanie, gdy jakiś fajny utwór leciał w radiu. Teraz, jeśli posiadacie jakieś zaawansowane urządzenie mobilne z mobilnym systemem operacyjnym (Android, iOS czy mobilne okienka) to już więcej nie zetkniecie się z tym problemem.

Wszystko dzięki specjalnym aplikacjom, serwerom ich twórców oraz ich ogromnej bazie danych. W tym wpisie skupię się na dwóch najpopularniejszych tego typu programach – SoundHound oraz Shazam.

Obie aplikacje występują w dwóch wersjach – darmowej, wyświetlającej reklamy i zazwyczaj pozwalającej rozpoznawać piosenki tylko kilka razy miesięcznie oraz płatnej (około ) nie posiadającej ograniczeń.

Zaczniemy od mojego faworyta, czyli programu Midomi SoundHound. Dostępny jest dla urządzeń z systemami Android, iOS oraz Windows Phone. Darmowa wersja od kilkunastu dni pozwala na nieograniczoną liczbę rozpoznań piosenek i od płatnej (około 20 zł) różni się jedynie obecnością reklam. Program jest banalny w obsłudze, wystarczy nacisnąć duży przycisk widoczny na ekranie głównym i przystawić urządzenie do głośnika. Po chwili zobaczymy informacje o rozpoznanym utworze. Możemy również spróbować zanucić melodię. Choć w tym wypadku wiele zależy od naszych umiejętności 🙂 Oczywiście, aby SoundHound coś znalazł musimy mieć dostęp do internetu, gdyż proces rozpoznawania piosenek odbywa się w chmurze producenta aplikacji.

Jak widzimy na powyższych screenach, po rozpoznaniu utworu zobaczymy link do sklepu iTunes (póki co u nas niedostępnego), słowa piosenki, linki do teledysków w serwisie YouTube oraz przycisk pozwalający nam na odtworzenie fragmentu utworu w celu upewnienia się, że to na pewno ta piosenka co trzeba. Program radzi sobie nawet z polską muzyką.

Shazam, tak samo jak SoundHound występuje w dwóch wersjach, ale w darmowym wydaniu, oprócz reklam posiada ograniczenia pięciu rozpoznań na miesiąc. Różni się także interfejsem (moim zdaniem UI w SoundHound prezentuje się nieco lepiej) oraz stroną wyników wyszukiwania, na której widzimy jedynie tytuł, wykonawcę oraz okładkę albumu. Dostęp do reszty informacji uzyskujemy klikając odpowiedni przycisk na ekranie. Aplikacja nie posiada natomiast funkcji pobierania i wyświetlania tekstu piosenki. Shazam, podobnie jak konkurencja, jest dostępne dla Androida, iOS i Windows Phone.

revanmj's tech blog