AirPrint + nieobsługiwana drukarka

W ostatniej chwili Apple usunęło możliwość udostępnienia dowolnej drukarki swoim urządzeniom wyposażonym w system iOS w wersji 4.2. Dociekliwi użytkownicy znaleźli jednak możliwość przywrócenia tej funkcji w systemach Windows i Mac OS X, a nawet dodania jej w systemach Linux.

W wypadku wszystkich systemów musimy najpierw przekierować port 631 na IP komputera, do którego podłączona jest drukarka. Czasami to jest wymagane, czasami nie. Na przykład w moim wypadku AirPrint bez tego odmawiał współpracy.

Zacznijmy od systemu Windows, ponieważ tutaj operacja jest najprostsza. Sprowadza się do zainstalowania usługi Bonjour (jeśli nie zainstalowaliśmy wcześniej lub nie mamy aplikacji iTunes) oraz tego pakietu. Teraz wystarczy udostępnić drukarkę i to wszystko, możemy cieszyć się możliwością drukowania z naszego iPada, iPhone’a lub iPoda touch.

W systemie Mac OS X (wymagana wersja 10.6.5) firmy Apple najpierw pobieramy aplikację AirPrint Acktivator, uruchamiamy ją i i klikamy na przełącznik. Teraz usuwamy drukarkę i dodajemy ją ponownie, po czym tak, jak w systemie Windows ją udostępniamy.

W wypadku systemów Linuksowych niestety nie ma już prostego sposobu. Ponieważ nie jestem zbyt biegły w obsłudze tego systemu nie będę tłumaczył instrukcji, żeby nic przekręcić. Zamiast tego zamieszczam tutaj link do strony, na której znajduje się instrukcja jak uruchomić AirPrint w systemach spod znaku pingwina.

revanmj's tech blog