Firefox 4 Beta 4

Po przekładaniu daty wydania, Mozilla w końcu udostępniła czwartą betę Firefoksa 4. Od czasu pierwszej wersji testowej dodano kilka funkcji. Przede wszystkim zintegrowano z aplikacją dodatek Sync, który pozwala na synchronizację ulubionych, historii, itp. między komputerami. Oprócz tego wersja dla systemu Mac OS X również otrzymała odświeżony interfejs z zakładkami na górze (już tylko Firefox 4 dla Linuksa czeka na odświeżone UI).

Mozilla dodała także nowy sposób zarządzania otworzonymi zakładkami – Panorama (wcześniej Tab Candy). Dzięki temu rozwiązaniu możemy umieszczać otwarte zakładki w grupach i wygodnie się między nimi przełączać. Firefox otrzymał również wsparcie dla „zakładek aplikacji”. Co to jest? W obecnej postaci sprowadza się to do przesunięcia wybranej zakładki na lewą strone okna i zwinięcie jej do samej ikonki. W założeniu mają być także usuwane wszelakie paski narzędzi, abyśmy mieli wrażenie, że pracujemy ze zwykłą aplikacją.

Wersja dla systemu Windows otrzymała obsługę gestów multi-touch, dzięki czemu możemy teraz (na odpowiednio przygotowanych stronach), np. malować dwoma palcami, powiększać obrazki, itp. Dodatkowo (tuż po premierze Bety 4, ale nie chciałem z tym czekać), całkowicie przebudowano menu Firefoksa. Teraz lepiej integruje się z najnowszymi wersjami systemu Windows i zawiera więcej poleceń.

Teraz przyszedł czas na to, o czym zapomniałem wspomnieć przy okazji pisania o pierwszej wersji beta. Mozilla przeniosła zarządzenia dodatkami z osobnego okna, do zakładki i znacząco zmodyfikowała interfejs. Dodano także wsparcie dla nowych funkcji dostępnych w systemie Windows 7 czyli Jumplistę i pasek postępu na pasku zadań.

Firefox 4 Beta 4 można pobrać z tej strony.

revanmj's tech blog