Launcher webowego OneNote’a dla Mac’a

Jak zapewne wiecie, Microsoft nie zrobił wersji programu OneNote dla komputerów z system Mac OS X i nic nie wskazuje, żeby miał zrobić. Teraz pojawiło się pewne rozwiązanie, czyli webowa wersja tej aplikacji. Oczywiście nie ma takich możliwości jak starszy brat, jednak wielu osobom to wystarczy. Problemem jest jednak to, że nie można w łatwy sposób dodać ikonki uruchamiającej aplikację z naszym notatnikiem z dock’a dla szybkiego dostępu. Najprostrzym sposobem byłoby użycie aplikacji Mozilla Prism. Niestety OneNote się z nią nie lubi:

Kolejnym pomysłem było zrobienie skrótu do aplikacji w przeglądarce Chrome. Niestety, w wersji dla Mac OS X funkcja ta nie jest obsługiwana. Po dłuższym namyśle postanowiłem sprawdzić jak wyglądają skróty do gier, które tworzy Steam. Okazało się, że są to skrypty opakowane w ładną ikonkę, więc sprawdziłem, czy można je zmodyfikować i voil’a, mamy elegancką ikonę OneNote’a, która otworzy nasz notatnik w domyślnej przeglądarce. Oczywiście nasze dane muszą być przez nią zapamiętane, inaczej za każdym razem będziemy proszeni o logowanie. Będą też widoczne paski narzędzi, ale na obecną chwilę nie ma lepszego rozwiązania.

Uznałem, że nie jestem jedyną osobą, której by się taki launcher przydał, więc postanowiłem go udostępnić. Żeby działał musimy go zmodyfikować (każdy ma w końcu notatnik pod innym adresem). Najpierw pobieramy ten plik. Wypakowujemy go i klikamy na nim prawym przyciskiem myszy. Z menu wybieramy opcję Pokaż zawartość pakietu. Wchodzimy do folderu Contents, a następnie MacOS i otwieramy znajdujący się tam plik run.sh. Teraz zastępujemy ciąg link_do_notesu, adresem naszego notatnika (aby go zdobyć, otwieramy notatnik w trybie edycji w przeglądarce i kopiujemy adres WWW). Teraz zapisujemy plik i gotowe! Możemy przenieść launcher do wybranego folderu i umieścić go w dock’u.

revanmj's tech blog