Chrome OS – słów kilka

Zaraz po upublicznieniu przez Google kodu źródłowego systemu Chrome OS w internecie pojawiły się pierwsze skompilowane wersje nowego produktu, obrazy dla maszyn wirtualnych, pendrive’ów, etc. Postanowiłem ściągnąć jedną z takich paczek (dla VMware konkretnie) i wypróbować nowy system.

W obecnej wersji (przynajmniej w maszynie wirtualnej) system działa dosyć wolno, szczególnie jeśli zwiększy się rozdzielczość (standardowo jest to 800×600 pikseli). Zmiana rozdzielczości odbywa się poprzez terminal, co trzeba przyznać nie jest najwygodniejszym rozwiązaniem. Prócz tego jest jeszcze kilka innych braków. Widać dlaczego Google nie udostępniło wersji gotowej do instalacji.

Sam system w dużym uproszczeniu Linuksem z nieco zmodyfikowaną przeglądarką Chrome. Jedynymi aplikacjami, których możemy używać są te webowe (owszem możemy zainstalować programy stworzone dla Linuksa, nie jest to jednak proste, gdyż odbywa się przez terminal). Są one przechowywane w menu dostępnym po kliknięciu logo Chrome w lewym górnym rogu ekranu. Na chwilę obecną nie możemy modyfikować zawartości tego menu, jednak w finalnej wersji systemu będzie to zapewne możliwe. Część z aplikacji dostępnych w tym menu otwiera małe okienka w prawym dolnym rogu ekranu, dzięki którym mamy szybki dostęp, np. do kalendarza czy kalkulatora.

Dostęp do plików przechowywanych na dysku możemy w tej chwili uzyskać na dwa sposoby: poprzez okno wybierania pliku do wysłania (standardowe dla Linuksa) lub “widget” pojawiający się w prawym dolnym rogu po podłączeniu, np. pendrive’a.

Interfejs graficzny wciąż jest w powijakach, co możemy zaobserwować bo wyglądzie okien dialogowych, takich jak ustawienia czy wybór pliku do wysłania. Menadżer okien też nie wygląda najładniej. Wciąż jednak jest to wczesna wersja systemu, więc można to wybaczyć. Podsumowując, w chwili obecnej system nie nadaje się do użytku codziennego, ma wiele braków, ma jednak potencjał. W przyszłym roku mają się pojawić pierwsze netbooki z Chrome OS, co sugeruje, że niedługo pojawi się w pełni funkcjonalna wersja beta systemu.

revanmj's tech blog