Drugie życie systemu Windows XP

Zbliża się premiera systemu Windows 7, jednak wciąż wielu użytkowników nie zamierza porzucić swojego Windows XP. Postanowiłem napisać artykuł, jak nieco odświeżyć wygląd systemu i dodać kilka nowych funkcji. Linki do wszystkich wymienionych aplikacji i styli są zamieszczone na końcu artykułu.

Wygląd

Aby zastosować nowy wygląd musimy najpierw spatchować system, żeby pozwalał na stosowanie nie podpisanych styli. W tym celu pobieramy program UXTheme Multi-Patcher, uruchamiamy go i klikamy Patch. Następnie restartujemy komputer i pobieramy styl Luna Elements. Po wypakowaniu archiwum przenosimy folder LE do C:\Windows\Resources\Themes\, klikamy dwukrotnie na plik LE.msstyles znajdujący się w skopiowanym folderze i klikamy OK. Teraz czas na ekran logowania, znajduje się on w archiwum razem ze stylem Luna Elements. Plik logonui_blue.exe kopiujemy do folderu C:\Windows i dodajemy do rejestru plik install.reg. Ostatnia rzecz jaka pozostała to instalacja pakietu XPize, który uaktualnia wiele elementów systemowych (ikony, obrazy w kreatorach, itp.). Jeżeli mamy zainstalowany Windows Media Player czy Internet Explorer 8 to w czasie instalacji należy odznaczyć modyfikację tych programów. Instalację dodatkowych styli oraz modyfikację biblioteki uxtheme.dll również można odznaczyć, gdyż już to zrobiliśmy.

Aplikacje

Teraz czas na instalację aplikacji, które dodadzą klika nowych funkcji, lub odświeżą istniejące. Na pierwszy ogień idzie pakiet programów Windows Live. Aplikacja Galeria fotografii systemu Windows Live to odświeżona Galeria fotografii systemu Windows z Visty. Po dograniu odpowiednich pluginów możemy bezpośrednio z aplikacji wgrywać filmy i obrazki do serwisów takich jak YouTube, Flickr, itp. Prócz tego możemy w niej poprawiać zdjęcia z wakacji – mamy do wyboru trochę filtrów. Drugą aplikacją z pakietu jest Poczta systemu Windows Live, niejako następca aplikacji Outlook Express. Oprócz obsługi poczty pozawala także na zarządzanie czasem z pomocą wbudowanego kalendarza, który synchronizuje się z usługą Kalendarz usługi Windows Live. W pakiecie znajdują się także inne aplikacje, np. Bezpieczeństwo rodzinne czy Edytor, ale je pomijam (Live Movie Maker nie działa w systemie Windows XP). Na koniec zostawiłem program Windows Search 4.0. Dodaje on do systemu Windows XP mechanizm wyszukiwania, który jest wbudowany w Vistę (oczywiście w nieco innej oprawie wizualnej).


Linki:

revanmj's tech blog