Publiczna wersja beta Safari 4

Firma Apple wydała publiczną wersję beta przeglądarki Safari 4 dla systemów Windows oraz Mac OS. W nowej wersji, poza wcześniej znanym nowym silnikiem JavaScript oraz poprawioną zgodnością ze standardami mamy też nowy interfejs. W systemie Windows wykorzystuje on natywne elementy systemu (ramka okna, paski przewijania, itp.). Wyraźnie widać podobieństwo w wyglądzie do Google Chrome. Zakładki są na pasku tytułu, brak paska menu, ikony wstecz / dalej, pasek adresu, wyszukiwania, ikony strony oraz ustawień i przycisk zgłaszania “złych” stron.

Z bardziej wyjątkowych funkcji dla przeglądarki można wymienić dodanie widoku Cover Flow w zakładkach i historii, a także (również pomysł zapożyczony z przeglądarki Google’a) stronę a najczęściej odwiedzanymi witrynami. Różnica tu jest taka, że strona ta w wykonaniu Apple jest oczywiście bardziej efekciarska i możemy wybrane strony możemy przykleić na stałe. Pojawiają się tutaj strony, które mamy w ulubionych oraz te często przez nas odwiedzane. Zakładkami możemy zarządzać tak jak w aplikacji Chrome – mamy możliwość wyciągnięcia ich z okna i utworzenia nowego, przeciągnięcia z powrotem, itp.

Dodano także menadżera zasobów, dzięki któremu widzimy jakie które elementy strony zajmują najwięcej miejsca, oraz najwolniej się ładują. Aplikacja przedstawia nam to w formie eleganckiego wykresu.

Przeglądarkę mogą pobrać wszyscy zainteresowani pod adresem: http://www.apple.com/safari/download/

revanmj's tech blog