Huawei HiLink – aplikacja do zarządzania mobilnym routerem ze smartfona

W erze smartfonów i tabletów staroświecki interfejs webowy do zarządzania routerem już nie wystarcza. Zwłaszcza w wypadku routerów mobilnych, z których najprędzej będziemy korzystać poza domem na wspomnianych na początku tego akapitu urządzeniach. Dlatego producenci starają się przystosować do tej nowej rzeczywistości. Jedni przygotowują po prostu webowy panel przystosowany do mniejszych ekranów i obsługi dotykiem (jak TP-Link w routerze M7350 testowanym przez moich kolegów z PDAclubu), a inni tworzą aplikacje mobilne.

Do tej drugiej grupy zalicza się firma Huawei. Ponieważ stwierdziłem, że najwyższy czas w końcu wymienić leciwego E586 na coś nowszego obsługującego LTE, zacząłem rozglądać się za routerem mobilnym i niedługo później szczęśliwie trafiłem na promocję w x-komie na mobilny router LTE Huawei E5573. Poza wsparciem LTE, router ten oferuje również obsługę aplikacji Huawei HiLink, dzięki której możemy w wygodny sposób zarządzać z poziomu smartfona lub tabletu podstawowymi parametrami routera. Jak sprawuje się program?

Przede wszystkim, pozwala dokonać pierwszej konfiguracji – wystarczy po jego uruchomieniu wybrać opcję „Skanuj” i skierować aparat na kod QR znajdujący się na odwrocie klapki od baterii routera, a następnie odpowiednio skonfigurować urządzenie (najważniejsze opcje dla pierwszego uruchomienia są dostępne).

Po uruchomieniu aplikacji można przede wszystkim sprawdzić poziom zasięgu i naładowania baterii, ilość przesłanych danych (a jeśli ustawiliśmy wcześniej limit, także ile nam go jeszcze zostało), poziom baterii, a także ilość podłączonych do naszego routera urządzeń. Dodatkowo można też czytać SMSy i wysyłać nowe.

Następnie w programie możemy zmienić hasło administratora i do sieci Wi-Fi, nazwę sieci, APNy operatora, pasmo sieci Wi-Fi czy tryb repeatera (te dwa ostatnie jeśli router je obsługuje oczywiście). Ponadto dostępne jest menu ze skrótami dające szybki dostęp do włączenia roamingu czy ponownego uruchomienia routera.

Osobiście uważam, że aplikacja jest wygodniejszym rozwiązaniem, chociażby z powodu automatycznego logowania nas do routera, a także chociażby możliwości dodania w przyszłości widżetów z podstawowymi informacjami. Jeśli zaś chodzi konkretnie o program od Huawei, to moim zdaniem oferuje wszystkie potrzebne opcje, aczkolwiek interfejs mógłby być bardziej dopasowany do Androida i iOS zamiast futurystycznej stylistyki wykorzystywanej obecnie.

Aplikację HiLink można pobierać za darmo z App Store oraz Google Play. Natomiast listę kompatybilnych z nią routerów Huawei można znaleźć na dole tej strony.

revanmj's tech blog