Current – ciekawy klient Facebooka dla OS X

Facebook jeszcze wcześniej niż Twitter doszedł do wniosku, że zbyt rozbudowane API pozwala na tworzenie nieoficjalnych aplikacji klienckich i tym samym odciąganie części użytkowników od tych oficjalnych zawierających reklamy będące głównym źródłem utrzymania portali społecznościowym. Z tego powodu szereg nowych funkcji nie doczekało się API (np. statusy wiadomości w Messengerze czy historia rozmowy) i nieoficjalne klienty wydawały się coraz bardziej okrojone względem oficjalnych.

Pozostając przy Messengerze – jedynym sposobem na korzystanie z niego w innych aplikacjach było tak naprawdę korzystanie z protokołu Jabber, który jednak nie pozwalał na odbieranie obrazków, wyświetlanie statusów wiadomości czy historii. Nie widząc perspektyw na dalszy rozwój wielu twórcy takich programów zaprzestała ich rozwoju (np. Flamingo dla OS X). Jest jednak alternatywna metoda na korzystanie z usług typu Facebook – wykorzystując stronę internetową.

To właśnie zrobili twórcy programu Currents. Ich aplikacja zamiast polegać na API czy Jabberze przetwarza więc odpowiednio witrynę i wyświetla ją w swoich własnych okienkach. Tam gdzie to możliwe nieco modyfikuje też wygląd elementów strony w celu lepszego dopasowania ich do systemu OS X. Głównym oknem jest uproszczona przeglądarka ze stroną główną Facebooka. Ale można też wyświetlić proste okienko z listą znajomych dostępnych na czacie, ostatnimi konwersacjami czy ostatnimi powiadomieniami.

Konwersacje otwierają się w osobnych oknach, nieco łatwiej więc się pomiędzy nimi przełączać. Bez problemu można załączać pliki czy obrazki, także poprzez przeciągnięcie i upuszczenie ich w oknie rozmowy. Program obsługuje także systemowe powiadomienia (do wyboru o nowych wiadomościach, zaproszeniach do znajomych oraz inne). Ich kliknięcie otwiera okno rozmowy lub wspomniane okno prostej przeglądarki (w zależności od tego, czego powiadomienie dotyczy). Ikona programu może być widoczna w Docku lub pasku menu, ewentualnie obu miejscach.

Currents możecie obecnie kupić w Mac App Store za 1,79 € (około 8 zł). Jest to jednak cena promocyjna z okazji premiery programu i wkrótce ma wzrosnąć.

revanmj's tech blog