Safe in the Cloud – tańsza alternatywa dla 1Password

Wielu z Was być może zna jeden z popularniejszych programów do przechowywania w bezpieczny sposób wszystkich haseł, danych z dokumentów i innych poufnych danych, czyli 1Password. Jego niewątpliwymi zaletami jest całkiem ładny interfejs i wiele oferowanych opcji. Wadą natomiast przywiązanie deweloperów do ekosystemu Apple, przez co pozostałe platformy otrzymują aktualizacje z opóźnieniem, a także dosyć wysoka cena (zwłaszcza, jeśli wziąć pod uwagę wszystkie aplikacje). Jeśli jednak nie macie aż tak dużych wymagań, to istnieje tańsza alternatywna w postaci programu Safe in the Cloud.

Zrzut ekranu 2014-08-03 o 17.22.56 Zrzut ekranu 2014-08-03 o 17.23.04

Obecnie aplikacja posiada wersje dla systemów Windows, OS X, Android oraz iOS. Przy czym płatne są tylko wydania mobilne, dlatego w sumie Safe in the Cloud jest o wiele tańszy od 1Password (tutaj to właśnie wersje dla OS X / Windows są najdroższe). Aplikacje oferują kilka wbudowanych szablonów danych, które moglibyśmy chcieć zapisać (np. karty płatnicze, klucze do oprogramowania, itp.). Nie ma jednak problemu z utworzeniem własnych, jeśli potrzebujemy czegoś innego. Aplikacja posiada też wbudowany generator haseł (a wkrótce pojawi się też miernik siły hasła z informacją ile czasu potrzeba do jego złamania oraz ikonka wykrzyknika przy elementach ze słabymi hasłami).

Zrzut ekranu 2014-08-09 o 13.35.39 Zrzut ekranu 2014-08-09 o 13.36.24

Do każdego elementu możemy dodać też notatki nieprzypisane do żadnego pola, a także obrazek (niestety program upiera się przy przycinaniu go do kwadratu, trudno więc wstawić tu, np. pasek z kluczem Windowsa). Niestety, na razie nie można załączać dowolnych plików, więc używanie Safe in the Cloud do przechowywania plików licencyjnych odpada. Można również przechowywać hasła, w czym pomagają dodatki do przeglądarek Safari oraz Firefox, a także wbudowane przeglądarki w wersjach mobilnych (otwiera się je dotykając ikonki globusa przy adresach stron). W dodatku autor zapowiedział też dodanie wsparcia dla rozszerzeń w iOS 8, dzięki czemu będzie można wypełniać hasła bezpośrednio z poziomu tej przeglądarki.

Zdjęcie 15.08.2014, 16 49 46

Synchronizacja pomiędzy wszystkimi aplikacjami może odbywać się za pomocą usług Dropbox, Google Drive lub OneDrive (w 1Password tylko Dropbox). Na dysku internetowym umieszczany jest wówczas zaszyfrowany plik ze wszystkimi danymi umieszczonymi przez nas w aplikacji. Dodatkowo w ustawieniach możemy ustawić po jakim czasie ma nastąpić zablokowanie aplikacji i tym samym konieczność ponownego wpisania hasła.

Safe in the Cloud możecie pobierać za darmo w wersjach dla systemów Windows czy OS X, a także kupić dla urządzeń z Androidem (16 zł) i iOS (4,49 € ~ 19 zł).

revanmj's tech blog