Dwustopniowe logowanie do konta Apple działa już w Polsce

Ze względu na coraz większą powszechność zakupów w sieci czy usług pozwalających na zdalne wymazanie danych z naszych wszystkich urządzeń (w domyśle w wypadku ich kradzieży), coraz ważniejsza staje się kwestia zabezpieczeń chroniących nasze konta. Ponieważ hasła można wydobyć (socjotechniką), wykraść czy zwyczaje złamać, zaczęto stosować dwustopniową weryfikację podczas logowania. Znacie ją zapewne, np. z banku, gdzie przed wykonaniem pewnych operacji trzeba podać jednorazowy kod z SMSa czy specjalnej karty zdrapki.

Dziś takie zabezpieczenie można włączyć na naszym koncie między innymi u Microsoftu czy Google. Apple taką funkcję dodało dopiero na początku 2013 roku, ale była wówczas dostępna jedynie w kilku wybranych krajach. Niedawno natomiast nareszcie nastąpiło rozszerzenie na większość regionów, w których dostępne są jakieś płatne usługi firmy z Cupertino (np. sklepy App Store lub iTunes), w tym również Polski.

Jak więc włączyć dwustopniową weryfikację na naszym koncie? Wystarczy udać się na tę stronę, zalogować się i wybrać z panelu po lewej opcję Hasło i zabezpieczenia. Po lewej stronie zobaczymy widok zbliżony, do tego z obrazka poniżej. Szykujemy telefon, na którym chcemy odbierać SMSy z kodami jednorazowymi oraz ewentualnie urządzenia z iOS, na które mają przychodzić notyfikacje z kodami (pojawią się jako powiadomienie na ekranie blokady lub komunikat, jeśli ekran jest odblokowany). Następnie klikamy na link Zaczynamy… i postępujemy według wskazówek podawanych przez stronę. 

screenshot-appleid.apple.com 2014-08-03 18-02-10

Po zakończeniu procesu, dwustopniowa weryfikacja na naszym koncie powinna być już aktywna (w wyjątkowych przypadkach może być konieczne odczekanie 30 dni, np. po niedawnej zmianie pytań zabezpieczających). Od teraz będziemy proszeni o jednorazowy kod między innymi przy pierwszym pobraniu / zakupie aplikacji, filmów, książek, etc., wchodzeniu do panelu zarządzania zabezpieczeniami konta czy w wypadku kontaktowania się ze wsparciem technicznym Apple w celu wprowadzenia zmian na naszym koncie.

Zrzut_ekranu_2014-08-02_o_12_01_49

Jak widać, na razie zabezpieczenie to niestety nie uchroni nas przed zdalnym wymazaniem naszych urządzeń przez osoby niepowołane lub uzyskaniem przez nie dostępu do poczty, kontaktów, kalendarza czy dokumentów (choć Apple jakiś czas temu testowało już integrację dwustopniowej weryfikacji z webowym interfejsem usługi iCloud).

revanmj's tech blog