iWork for iCloud beta

Ostatnio udało mi się uzyskać dostęp do testowej wersji pakietu iWork for iCloud, czyli innymi słowy webowych edycji aplikacji biurowych od Apple, które zostały pierwszy raz pokazane na konferencji WWDC. Po pewnym czasie korzystania z nich (między innymi do napisania tego tekstu) postanowiłem podzielić się swoimi wrażeniami.

To, co jako pierwsze rzuca sięw oczy, to inny układ elementów interfejsu niż u konkurencji w postaci Google Docs czy Office Web Apps. W iWorku prawie wszystkie kontrolki odpowiadające za krój czcionki, rozmieszczenie tekstu, formatowanie kształtów, itd. są umieszczone na panelu z prawej strony ekranu zamiast na pasku narzędzie u góry. Świetnie się to sprawdza szczególnie na mniejszych ekranach, bo pozwala zmieścić na nich więcej treści z dokumentu nad którym pracujemy (który zwykle wyświetlany jest w orientacji pionowej).

51d510e826ece29fe7000172 Zrzut ekranu 2013-07-4 o 08.11.28

Zadziwiła mnie również płynność działania aplikacji (niestety, niepotrzebnych moim zdaniem animacji przejścia i innych jest tu trochę). Webowy iWork jest kompatybilny nawet z Internet Explorerem. Oferuje też całkiem sporo funkcji jeśli chodzi o edycję. Przykładowo w Pages mamy możliwość modyfikowania nagłówka i stopki, ustawiania marginesów, wcięć czy odstępów pomiędzy akapitami. W becie brakuje za to drukowania, wstawiania tabel czy wykresów (dwa ostatnie najbardziej doskwierają w Numbers, czyli odpowiedniku Excela), choć według pomocy załączonej do aplikacji ma się to zmienić do czasu udostępnienia finalnej wersji. Dodana ma zostać także możliwość przechowywania kilku wersji jednego dokumentu czy wsparcie dla jeszcze większej liczby przeglądarek.

51d5110826ece26b11000274 51d5118d26ece29fe7000174

Cieszy także bardzo prosta opcja wstawiania obrazków do dokumentów poprzez zwykłe przeciągnięcie ich do okna przeglądarki. Czegoś takiego bardzo mi brakuje w konkurencyjnych Office Web Apps. Webowy iWork oferuje także spore możliwości edycji wstawionych już obrazków czy kształtów. Możemy edytować ich obramowanie (grubość, rodzaj), rzucany cień (rozmycie, itp.), jego przezroczystość, kąt padania, etc. W żadnym innym webowym pakiecie tego nie ma (Google nie ma w ogóle opcji formatowania wstawionych obrazków, a Office oferuje jedynie predefiniowane ozdoby zdjęć).

51d5115626ece2c4bf000014 Zrzut ekranu 2013-07-4 o 08.09.36

Zawodzi za to webowy Keynote. Można owszem wstawiać tekst czy obrazki i dowolnie zmieniać ich rozmieszczenie. Jest także opcja dodawania nowych slajdów o predefiniowanym układzie zawartości. Boli natomiast to, że jedynie animacje jakie można zmienić, to przejścia slajdów – na razie nie ma po prostu opcji dodania ich to tekstu czy zdjęć. Co gorsza, w pomocy ta funkcja nie została wymieniona wśród tych, które wkrótce mają się pojawić. Znalazła się tam tylko możliwość dodawania notatek dla prezentera (opróćz wspomnianych wcześniej tabel czy opcji przechowywania kilku wersji dokumentu).

51d5655a26ece23ac7000006 51d5657226ece25b74000037

Zmienił się też odrobinę ekran z listą dokumentów. Podobnie jak w OS X 10.9, tak i tu zlikwidowano teksturę tkaniny w tle. W menu pojawiły się także opcje wysyłania linków do wybranego pliku (choć póki co wyszarzone). Będąc przy tym, iWork niestety nie oferuje praktycznie żadnej opcji współpracy nad dokumentami. Można jedynie wysłać komuś dany plik jako załącznik do maila. Nie wiadomo też, czy opcja wysyłania linków będzie dawała możliwość zezwolenia odbiorcy na edycję dokumenty czy też będzie ograniczona jedynie do podglądu i ewentualnie dodwania komentarzy znanych już z zamkniętego serwisu iWork.com.

Na koniec nie sposób także wymienić jednej niewątpliwej zalety wynikającej z pojawienia się webowego iWorka – możliwości otworzenia dokumentów w jego formacje na każdym komputerze ze zgodną przeglądarką, a nie tylko na Maku. Co prawda niezbyt często spotyka się te dokumenty (w porównaniu, np. do Open Document), ale mimo wszystko przyda się.

Obecnie, iWork for iCloud w wersji beta jest dostępny jedynie dla osób posiadające konto deweloperskie na stronie beta.icloud.com. Jesienią ma zostać udostępniona publiczna beta.

revanmj's tech blog