Caffeinated już dostępne w Mac App Store

Pamiętacie, jak jakiś czas temu opisywałem program Caffeinated, czyli konkurenta Reedera dla Mac? Był on wówczas na wczesnym etapie rozwoju i miał jeszcze wiele braków i niedoróbek. Wczoraj, po ponad ośmiu miesiącach prac, w Mac App Store pojawiła się finalna wersja programu. Co się zmieniło i czy ma szanse w starciu z Reederem? Odpowiedź znajdziecie w tym wpisie.

Zmieniło się wiele – pojawiła się przede wszystkim integracja z portalami społecznościowymi (Twitter i Facebook) czy usługami typu Read It Later i Readability, a wraz z nią pasek narzędzi. Niestety, w przeciwieństwie do konkurencyjnego Reedera, nie możemy na nim dowolnie umieszczać przycisków. Znajdują się tu tylko te, które przewidział autor. W zamian za to, można jednak wydłużyć listę obsługiwanych serwisów przy pomocy rozszerzeń. Co prawda w chwili obecnej nie ma jeszcze żadnych, ale w przyszłości się to zapewne zmieni. W wypadku Reedera, obsługę dodatkowych usług musi dodać autor i wymaga to aktualizacji aplikacji.

 

Jak zapewne zauważyliście na powyższym obrazku, Caffeinated posiada dosyć spore możliwości zmiany stylu wyświetlania treści newsa. Jeśli więc komuś nie odpowiada domyślny, bez problemu może dograć inny. Widziałem już kilka na forum MacThemes. Ogólnie w kwestii możliwości dostosowania do własnych potrzeb, omawiana aplikacja wypada lepiej od Reedera. Możemy dowolnie zmienić czcionkę tytułu i treści (osobno), jej rozmiar, poziom wygładzania, itp. Nie ma także problemu z dopasowaniem wyglądu aplikacji do Snow Leoparda czy Liona (kolorowe lub monochromatyczne ikonki). Dodatkowo, szerokość tekstu sama dopasowuje się do szerokości okna, czego mi bardzo brakuje w Reederze (najbardziej doskwiera to posiadaczom dużych ekranów, gdyż Reeder na pełnym ekranie wygląda na nich komicznie).

Bardzo spodobało mi się również okno ustawień skrótów klawiszowych. Jego projekt jest bardzo czytelny i elegancki zarazem. Oprócz tego, autor dał też możliwość wyboru, jak jego program ma wyglądać w trybie pełno ekranowym dostępnym w systemie OS X Lion i nowszych – okno może wypełniać cały ekran lub być obramowane systemową teksturą. Ta druga opcja jest bardziej przydatna w komputerach z dużym ekranem (np. iMacach), pierwsza z małym (np. na trzynasto-calowych MacBookach).

Miłym dodatkiem jest także funkcja Click-to-Flash, czyli ładowanie kontrolek Flasha dopiero po kliknięciu na nie (Reeder na chwilę obecną takiej funkcji nie posiada), co przyda się zwłaszcza posiadaczom starszych sprzętów, choć i Ci którzy za tą technologią nie przepadają zapewne ucieszą się z takiego dodatku.

Caffeinated nie jest jednak pozbawiony wad. To co mnie osobiście irytuje, to brak opcji włączenia automatycznego przewijania do najnowszego newsa gdy i tak jesteśmy na samej górze i pojawi się coś nowego. MacKozer wspomina dodatkowo o braku opcji filtrowania listy kanałów tak, aby pokazywane były tylko te, w których są akurat nieprzeczytane lub oznaczone gwiazdką wpisy (Reeder to potrafi). Zamiast tego, w górnej części lewego panelu możemy wybrać listę odpowiednią listę samych wiadomości. Mi to osobiście nie przeszkadza, ale nie mam zbyt wiele kanałów, żeby narzekać, poza tym i tak dla mnie ich lista mogłaby być zakopana w ustawieniach 🙂

Autor w dalszym ciągu intensywnie pracuje nad aplikacją, więc możliwe, że wspomniane przeze mnie wady szybko zostaną usunięte. Caffeinated jest dostępne w Mac App Store za 6,99 € (1 € taniej niż Reeder).

Aktualizacja (26.02.20102): dzisiaj autor udostępnił na swojej stronie 15-dniową wersję testową, aby każdy mógł sam się przekonać czy aplikacja mu odpowiada czy też nie.

revanmj's tech blog