Facebook Messenger dla Windowsa udostępniony

Już jakiś czas temu, w internecie pojawiły się informacje o zamkniętych testach komunikatora dla systemu przez wybranych użytkowników portalu społecznościowego Facebook. Później sprawa nieco ucichła, aż do teraz. Po wcześniejszym wycieknięciu instalatora kilka dni temu, aplikacja została w końcu udostępniona dla wszystkich chętnych. Jak się sprawdza i czy w ogóle jest sens tworzenia tego typu programu dla serwisu społecznościowego? Tego dowiecie się z dalszej części tekstu.

Główne okno programu zawiera listę znajomych, z którymi najczęściej się kontaktujemy oraz tickera z ich ostatnią aktywnością. Wygląda ono praktycznie tak samo, jak pasek boczny w webowej wersji portalu. Różni się ono w zaszadzie tylko górnym paskiem, którego elementy na stronie nie znakdują się nad listą znajomych z czatu. Dzięki takiemu rozwiązaniu mamy dostęp do wszystkich najważniejszych informacji z Facebooka bez konieczności uczenia się obsługi kolejnego programu.

 Czy taki program jest potrzebny? To zależy. Osoby mniej obeznane z technologią, które same nie umiały ustawić dostępu do Facebook Chatu poprzez protokół Jabber w swoim komunikatorze na pewno się ucieszą. Pozostali mogą stwierdzić, że im to nie potrzebne. Ja osobiście korzystam z Facebook Messengera z dwóch powodów – po pierwsze, program pobiera kilka ostatnich wypowiedzi w rozmowie w rozmowie z daną osobą, czego żadna aplikacja łącząca się przez Jabbera nie potrafi. A po drugie, daje mi dostęp do tickera, którego ciągle nie widzę w przeglądarkowym wydaniu portalu.

Poza tym, dla zagorzałych fanów tego portalu społecznościowego, argumentem przemawiającym za korzystam z komunikatora może być również możliwość „przypięcia” jego głównego do prawej strony ekranu, dzięki czemu zawsze będą na bieżąco z tym, co robią ich znajomi.

Na koniec wspomnę o wadach, których się dopatrzyłem. Pierwszą jest dziwny system logowania – zamiast normalnie poprosić o login i hasło do serwisu, aplikacja karze nam logować się w przeglądarce i w związku z tym czasami się to nie udaje. Drugim jest to, że program nie wykorzystuje żadnej z nowych funkcji systemu Windows 7 (zmiana statusu z poziomu miniaturki okna czy jump listy) mimo tego, że jest to najstarsza obsługiwana wersja okienek (Od 29.07.2012 aplikacja obsługuje już systemy Windows XP oraz Vista). Ostatnim, w większości przypadków zdecydowanie rzadziej odczuwalnym, jest dosyć duże zapotrzebowanie na pamięć – od 30 MB do 50 MB.

Komunikator Facebook Messenger można za darmo pobrać z tej strony.

revanmj's tech blog