Twitter już dostępny w języku polskim

Około tydzień temu udostępniono polską wersję językową portalu społecznościowego Twitter. Powstała ona dzięki pracy wielu użytkowników, którzy w swoim czasie wolnym, za darmo tłumaczyli poszczególne części portalu w specjalnie przygotowanym do tego celu serwisie. Co prawda obecnie w polskiej wersji dostępna jest tylko strona dla komputerów, ale ważne, że coś się ruszyło. Poza tym, w serwisie dla tłumaczy są już odpowiednie sekcje dla mobilnej edycji i TweetDecka, więc oczekiwanie nie powinno trwać zbyt długo.

 

Jaka jest jakość tłumaczenia? Moim zdaniem całkiem dobra. Nie próbowano na siłę tłumaczyć słów charakterystycznych dla portalu, np. tweet czy re-tweet. W pierwszym przypadku po prostu spolszczono wyraz (tweetnij), a w drugim zastąpiono wrażeniem prześlij dalej. Dobrym pomysłem jest poradnik dla nowych użytkowników, w którym wyjaśniono podstawy obsługi Twittera. Gdy ja zakładałem swoje konto czegoś takiego nie było, przez co część osób mogła szybko rezygnować z korzystania z portalu ze względu ma niezrozumienie idei mikro-bloga czy działania jakiejś funkcji (np. wspomniany już re-tweet). Czasem trafią się też jeszcze nieprzetłumaczone fragmenty (np. w ustawieniach), ale dosyć rzadko.

Poza tym brakuje polskich trendów czy możliwości wysyłania SMSów z powiadomieniami na telefony komórkowe w naszym kraju. W tym pierwszym wypadku jednak ma się to szybko zmienić (informację o tym można znaleźć na oficjalnym polskim profilu serwisu).

Aby zacząć korzystać w polskiej wersji językowej wystarczy wybrać go z menu dostępnego na karcie Account w ustawieniach Twittera.

Aktualizacja 7.01.2012: Polski język jest już dostępny także w mobilnej wersji webowego interfejsu. Jeśli ustawiliście go wcześniej na swoim koncie na komputerze, to po odświeżeniu strony język interfejsu powinien sam się zmienić. Teraz pozostało jedynie czekać na odpowiednie poprawki do aplikacji dla Androida i iOS 🙂

  

revanmj's tech blog