Nowy interfejs YouTube

Kilka dni temu, Google udostępniło wszystkim użytkownikom odświeżony interfejs serwisu YouTube. Co się zmieniło? Zacznijmy od części, której korzystamy wszyscy, czyli strony z samym filmem. Poza odświeżonym designem, wprowadzona została nowa funkcja – możliwość rozszerzenia ramki w materiałem wideo. Dzięki temu, możemy lepiej widzieć elementy z nagrania, bez konieczności włączania trybu pełnoekranowego. Jeśli testowaliście interfejs Cosmic Panda, funkcja ta będzie dobrze Wam znana.

 

Spore zmiany zaszły też w układzie kanałów. Poza odmienionym wyglądem, pojawiła się nowa karta – Polecane, na którą domyślnie po aktywacji użytkownicy najpierw trafiają (w ustawieniach jest możliwość zmiany tego zachowania). Możemy tu umieścić krótki opis naszego kanału, linki do profili w serwisach społecznościowych, stron WWW, innych kanałów w serwisie YouTube, a także wybrać film, który ma być zawsze pokazywany na samej górze (można też włączyć ustawienie, skutkujące automatycznym wyświetlaniem tutaj ostatnio dodanego filmu czy też najnowszego z wybranej playlisty. Podobnie z listą poniżej – mogą być to wszystkie materiały z naszego konta lub tylko wybrana playlista. W trybie edycji kanału można zmienić układ elementów, ale jesteśmy niestety ograniczeni jedynie do 4 opcji. Oczywiście jeśli nam to nie odpowiada, nic nie stoi na przeszkodzie, aby całkowicie wyłączyć kartę Polecane, jednocześnie zachowując nowy wygląd lub powrócić do poprzedniej wersji.

 

Pewnym zmianom wizualnym uległo również menu aktualnie zalogowanego użytkownika, dostępne po kliknięciu na naszą nazwę widoczną w prawym górnym rogu, które w końcu wygląda przyzwoicie. Na to poprzednie (moim zdaniem) nie dało się patrzeć.

Największą transformację przeszła jednak strona główna usługi, dostępna po zalogowaniu. Przypomina teraz bardziej news feed z Facebooka czy Google+. Nie jest to przypadkowe – od teraz możemy na tej stronie przeglądać również filmy z YouTube, do których linki udostępnione zostały przez naszych znajomych we wspomnianych wcześniej portalach. Wystarczy połączyć nasze konta i wybrać odpowiednią zakładkę na pasku z lewej strony. Znacznie bardziej wyeksponowane zostały także polecane kanały i filmy, ale jednocześnie (przynajmniej moim zdaniem) nie przeszkadzają one tak, jak w poprzedniej wersji, kiedy były umieszczane na górze listy z wydarzeniami i żeby się ich pozbyć, trzeba było przełączyć się na zakładkę z samymi subskrypcjami. Nowy układ ułatwia również dostęp do najpopularniejszych filmów, teledysków muzycznych czy produkcji wyselekcjonowanych przez zespół YouTube.

Na koniec jeszcze wspomnę, że przy okazji udostępnienia nowego interfejsu serwisu, odświeżono także odtwarzacz filmów wykonany w technologii HTML5, dzięki czemu pod względem funkcjonalnym jest nareszcie prawie na równi z tym zrobionym we Flashu. Nadal występują w nim mniejsze czy większe błędy, ale o wiele wygodniej się teraz z niego korzysta. Jeśli chcecie przetestować nowy odtwarzacz, to możecie go aktywować na tej stronie.

Nowy wygląd powinien być u Was już dostępny. Niestety, jeśli komuś on nie odpowiada, nie ma możliwości powrotu do poprzedniego układu.

revanmj's tech blog