Programy do obsługi bramek SMS dla smartphone’ów

Operatorzy komórkowi często obdarowują nas pakietem darmowych SMSów możliwych do wysłania tylko z ich bramek „premium”, czyli ze strony internetowej. Jednak niewiele osób z tego rozwiązania korzysta, gdyż sądzą, że nie da się tego w miarę wygodnie robić na swoim telefonie. Cóż, jeśli ma się smartphone’a z systemem Android (najlepiej), iOS lub starym Windows Mobile da się. Windows Phone 7 wraz z udostępnieniem polskiej wersji systemu i sklepu, zapewne do tego grona dołączy.

W wypadku Androida mamy do wyboru dwie aplikacje: SMSoid oraz Bramkę SMS. Dzięki otwartości systemu, wiadomości wysłane przez bramki za pomocą tych programów są zapisywane i widoczne we wbudowanej aplikacji do obsługi SMSów.

SMSoid (Android)

Program jest bardzo rozbudowany. Obsługuje 7 bramek: Era Omnix, Era Omnix Multimedialna, Orange, Orange Multibox, Play, Plus oraz sms.priv.pl. Możemy wprowadzić kilka kont w jednej bramce. Jeśli korzystamy jedynie z darmowych bramek, aplikacja sama wykryje do jakiej sieci należy podany numer telefonu i automatycznie ustawi jej bramkę. Poza tym, autor dodał możliwość dyktowania treści SMSa przy pomocy usługi Google (musimy mieć zainstalowane Google Voice Search). Pewną wadą jest, że nie możemy stworzyć listy ulubionych kontaktów – jedyne co nam dał autor możliwość wyświetlenia osób, z którymi często się komunikujemy. W Android Markecie dostępna jest 5-dniowa wersja testowa programu. Za pełne wydanie musimy płacić 5 zł rocznie.

Bramka SMS (Android)

Program został stworzony przez jednego z czytelników portalu PDAclub.pl. Jest i jak twierdzi twórca zawsze będzie darmowy, choć oczywiście nie obrazi się jeśli podarujemy mu drobną kwotę w podzięce za rozwój aplikacji (informacje na podlinkowanej stronie). Póki co obsługuje tylko 4 bramki (Era sponsorowana, Orange, Orange Multibox i Plus), ale autor deklaruje, że z czasem ta lista się wydłuży. Podobnie jak SMSoid, program sam wykrywa u jakiego operatora znajduje się dany numer i automatycznie wybiera odpowiednią bramkę. Niestety, obecnie aplikacja nie pojawia się na liście aplikacji do obsługi SMSów, ale twórca również obiecał, że naprawi to w najnowszej wersji. Poza tym, z racji tego, że program jest darmowy, wyświetla reklamy i nie można ich wyłączyć. Jeśli chcecie z niego skorzystać, jest dostępny do pobrania stąd (obecnie nie znajdziemy go w Markecie).

AKTUALIZACJA: Jakiś czas temu opisywałem na łamach PDAclubu kolejną aplikację dla Androida, która posiada już elegancki interfejs wykorzystujący motyw Holo z Androida 4.x. Nazywa się ona GateSMS. Jest w stanie zastąpić systemowy program do obsługi wiadomości, obsługuje też pokaźną liczbę bramek SMSowych. Po więcej informacji zapraszam do mojego artykułu.

SMS Gateway (iOS)

W wypadku systemu iOS nasz wybór ogranicza się do jednej aplikacji – SMS Gateaway. Ze względu na ograniczenia systemu Apple’a tutaj nie znajdziemy opcji zapisywania wysłanych wiadomości w systemowej aplikacji, więc historię wysłanych SMSów możemy przejrzeć jedynie w programie. Tutaj również mamy 7 bramek, choć ta niezależna jest inna niż w SMSoidzie – GSM Service zamiast sms.priv.pl. Autor zadbał o możliwość stworzenia listy ulubionych kontaktów, dzięki czemu nie musimy za każdym razem przerzucać listy wszystkich naszych znajomych. Program jest dostępny w App Store i kosztuje 2,39 € (około 10 zł, opłata jednorazowa).

MiniSMS

Oprócz tego, inny czytelnik PDAclubu stworzył program do obsługi bramek SMS dla umierającego systemu Windows Mobile. Ponieważ nie mam już urządzenia z tym systemem ograniczę się do tego, co napisał o aplikacji autor – program jest bardzo mały, umie wysyłać SMSy do wszystkich sieci, obsługuję bramkę Orange Multibox. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

revanmj's tech blog