Trzymanie Opery 11 na pendrive’ie

Ostatnio modne staje się noszenie specjalnie przygotowanych wersji aplikacji (tzw. portable) ze sobą na pendrive’ach. Wymaga to jednak ich modyfikacji, którymi zajmują się specjaliści. Jeśli jednak chcemy zabrać ze sobą przeglądarkę Opera w jedenastym wydaniu, to producent ułatwił nam zadanie i wbudował w aplikację odpowiednie ustawienia.

W wypadku wydania dla okienek wystarczy wybrać odpowiednią opcję podczas instalacji (klikamy przycisk Opcje w głównym ekranie instalatora) i gotowe, możemy uruchomić naszą własną kopię przeglądarki na dowolnym komputerze.

W wypadku wydania dla komputerów Mac sprawa nie jest już taka prosta i wymaga skorzystania z Terminala. Najpierw kopiujemy samą aplikację na naszego pendrive’a. Następnie otwieramy Terminal i przeciągamy do niego plik programu. Kasujemy jedną spację, która została automatycznie dodana i dopisujemy /Contents/MacOS/Opera -createsingleprofile. Po naciśnięciu klawisza Enter na naszym dysku przenośnym utworzony zostanie ukryty katalog z naszymi ustawieniami.

Niestety użytkownicy Linuksa już nie mogą skorzystać z podobnego sposobu, gdyż producent nie dodał takiej funkcji w wydaniu przeglądarki dla pingwina.

revanmj's tech blog