Pierwsza beta czwartego Firefoksa wydana

Kilka dni temu Mozilla wydała pierwszą wersję beta Firefoksa 4.0. W tej chwili zmiany w większości obejmują jedynie udoskonalenia silnika przeglądarki takie, jak większa zgodność z HTML5, obsługa WebM, optymalizacja silnika JavaScript, itp. Poza tym możemy zobaczyć zarys nowego menadżera dodatków czy interfejsu dla systemu Windows. Nowy wygląd dla pozostałych systemów ma się pojawić w kolejnych wersjach beta.

Jak widać pasek menu został zastąpiony jednym menu, które kryje się pod przyciskiem Firefox. Wciąż jest ono niekompletne i brakuje chociażby możliwości otworzenia menadżera pobierania. Standardowo taki układ włączony będzie jedynie w systemach Windows 7 i Vista. W XP, Linuksie czy Mac OSie dalej będziemy widzieli tradycyjny pasek menu.  Pasek zakładek również został schowany, ale jeśli chcemy, możemy go przywrócić. Tak samo zakładki możemy przestawić na ich dawną pozycję.

W pierwszej becie Firefoksa 4.0 pojawiło się także wsparcie dla nowych funkcji systemu Windows 7 takich pokazywanie postępu na pasku zadań, jump lista czy renderowanie stron z pomocą DirectWrite. We wszystkich systemach pojawiła się sprzętowa akceleracja, a użytkownicy Mac’ów otrzymają możliwość uruchamiania pluginów w osobnych procesach (póki co tylko Flash’a i tylko w OS X 10.6).

Przeglądarka ma być wydana pod koniec tego roku, także programiści mają jeszcze trochę czasu. Jednak nowości zapowiadane dla wersji 4.0 takie, jak odświeżenie UI, synchronizacja ulubionych, itp. są już bardzo spóźnione. Pod tym względem jedyną przeglądarką, która była w tyle za Firefoksem był IE ze względu na jeszcze wolniejsze działanie i mizerną zgodność ze standardami. To się może jednak wkrótce zmienić, gdyż Microsoft przyłożył się wreszcie i dla przykładu Internet Explorer zalicza już ACID3 na 83% (od wersji 8 przyrost 62%), podczas gdy Mozilla ciągle nie jest wstanie dobić do 100%. Jeśli IE9 dobije do setki pierwszy, będzie to dobitnym dowodem, że Mozilla się poważnie opuściła, choć dla przeciętnego użytkownika pewnie nie będzie to wiele znaczyło.

Firefoksa 4.0 Beta 1 można pobrać z tej strony.

revanmj's tech blog