Poczta Gadu-Gadu – test

Przyszedł czas na obiecane omówienie usługi Poczta Gadu-Gadu. W tej chwili jest ona wciąż w fazie testów, dlatego wiele może się jeszcze zmienić i nie należy się przejmować brakiem jakiejś funkcji. Twórcy starają się nadrobić zaległości.

Muszę przyznać, że usługa nawet mi się spodobała (chyba jedyny produkt GG Network, który polubiłem). Oczywiście ma braki, ale jak wspomniałem szybko je nadrabia i o ile twórcy po wydaniu wersji finalnej nie zaczną spamować skrzynek użytkowników jak inni polscy dostawcy (O2 na czele, Onet.pl, wp.pl czy Interia) to usługa ma szanse zdobyć popularność.

Jak już można było zauważyć na screenach, które opublikowałem wygląd usługi przypomina odrobinę interfejs MobileMe, mnie osobiście się podoba. Twórcy wprowadzili nowy sposób prezentowania wiadomości – blokowy. Email prezentowany jest w formie bloczka, w którym jest tytuł, fragment wiadomości, pole do zaznaczenia oraz ikonka wywołująca dymek szybkiej odpowiedzi. Oczywiście możemy włączyć klasyczny widok listy, niestety nie ma możliwości okienka poglądu.

Lista kontaktów pobierana jest z komunikatora GG. Uwaga! Jeśli korzystacie a alternatywnych aplikacji podczas eksportu listy z waszego komunikatora mogą zostać skasowane dodatkowe dane, jak adres email czy numer telefonu.

Poczta Gadu-Gadu może pobierać dla nas wiadomości z innych kont korzystając z protokołu POP3. Po weryfikacji możemy też wysyłać z nich wiadomości. Mamy też możliwość tworzenia filtrów.

Usługa została oczywiście zintegrowana z aplikacją Gadu-Gadu 10. Możemy w niej sprawdzić skrzynkę czy napisać krótką odpowiedź. Powiadamianie o nowych wiadomościach ma się wkrótce pojawić.

Twórcy oddali nam 4 GB miejsca na wiadomości, w przyszłości jednak miejsce ma być nieograniczone. Natomiast maksymalny rozmiar maila (wraz z załącznikami) to 100 MB , czyli dość dużo jak na nasze standardy.

Teraz czas na braki. Nie mamy możliwości odbierania poczty w programie typu Outlook czy Thunderbird, ale zespół pracujący nad usługą zapowiedział już dodanie tej funkcji. Poza tym przydałaby się możliwość pobrania wszystkich załączników wiadomości w archiwum ZIP (tak jak w Gmailu), integracja z komunikatorem GG (tak jak w Hotmailu z Messengerem), mobilna wersja oraz możliwość schowania listy kontaktów (przydatne szczególnie dla osób korzystających z netbooków).

Aby zapisać się do testów usługi wystarczy wejść na stronę http://poczta.gg.pl i kliknąć link “Chcesz otrzymać zaproszenie?” widoczny pod polem do wpisania numeru GG.

revanmj's tech blog