Documents To Go – Office dla iPhone’a

Wielu użytkownikom omawiany tutaj program Documents To Go jest znany z innych platform, Windows Mobile czy Android. Począwszy od wersji 2.0 aplikacja może edytować w podstawowym zakresie pliki Word’a i Excel’a oraz wyświetlać prezentacje PowerPoint’a. Dzięki wbudowanej technologii InTact aplikacja nie usunie danych, których nie umie odczytać, np. zaawansowane formatowanie tekstu, wykresy, itp.

Jak większość aplikacji oferujących podobne funkcje, tak i ta wymaga przenoszenia plików, które chcemy wyświetlać lub edytować poprzez sieć Wi-Fi specjalnym programem synchronizującym wybrane przez nas katalogi. Program synchronizujący jak i sama aplikacja jest po angielsku. Jego zasadniczą wadą jest brak obsługi polskich liter (nie jest to jakimś dużym problemem, ale krzaki zamiast polskich liter w nazwach katalogów nie wyglądają najładniej). Sama aplikacja nie ma z tym większych problemów. Zarówno w nazwach folderów jak i w samych dokumentach są wyświetlane polskie znaki.

W wypadku dokumentów Worda możemy zmieniać podstawowe formatowanie (krój, rozmiar czy kolor czcionki, ułożenie tekstu), dodać wcięcie czy listę numerowaną bądź punktowaną. W odpowiedniku Excela możemy oczywiście edytować dane w komórkach, ich formatowanie oraz rodzaj danych, które zawierają (data, waluta, etc.). Mamy też możliwość wstawiania formuł (tylko po angielsku, z podpowiedziami). Natomiast wykresów już nie możemy ani edytować, ani tworzyć. Zawartość paska narzędzi obecnego w trybie edycji możemy przewijać w taki sam sposób jak strony na ekranie głównym iPoda lub iPhone’a. Niektóre przyciski rozwijają jakby menu, np.formatowania tekstu.

Bardzo wygodna jest możliwość ukrycia wszystkich pasków i pozostawienie na ekranie klawiatury i treści dokumentu, dzięki czemu pisanie w trybie poziomym jest czystą przyjemnością.

W pierwszych wersjach aplikacja miała tendencję do ” przycinania” się, a czasami nawet do całkowitego zawieszenia. Na szczęście w najnowszej wersji problemy te zostały naprawione. Niestety aplikacja nie jest wyposażona w mechanizm auto-zapisu, przez co w wypadku zawieszenia się aplikacji utracimy naszą dotychczasową pracę.

Program pozwala także na dołączanie naszych dokumentów do wysyłanych maili. Dostanie się do tej opcji nie należy do najłatwiejszych, gdyż mało kto by szukał jej w menu tworzenia nowego dokumentu.

Program dostępny w App Store tutaj w cenie 7,99 Euro.

revanmj's tech blog